1972 Ford Escort 1300 L

ReineJohansson1951
Sollebrunn

Vi är glada att erbjuda denna klassiska Ford Escort 1300L, som har en imponerande historia och är i mycket fint skick. Denna bil har haft fyra tidigare ägare, som alla har tagit väl hand om sin pärla.

Under huven sitter en kraftfull 2.0L motor från en Pinto, vilket ger bilen en perfekt balans mellan prestanda och bränsleeffektivitet. Den är kopplad till en smidig 5-växlad låda, vilket gör körningen både rolig och bekväm. Oavsett om du planerar att använda den som en daglig bil eller som en sommarpärla, kommer denna Escort att leverera en fantastisk körupplevelse.

Bilen är i mycket bra skick, både exteriört och interiört. Lacken glänser och visar minimal slitage, vilket gör den till ett utmärkt val för samlare eller entusiaster. Interiören är välbevarad och ger en känsla av nostalgi som få andra bilar kan matcha.

Med sin tidlösa design och charmiga karaktär är denna Ford Escort 1300L en bil som verkligen sticker ut på vägen. Missa inte chansen att äga en bit av automobilhistorien!

Karossen beskrivs som mycket bra, utan bucklor eller allvarligare repor. Den har nylackerats för några år sedan, och kromdetaljer, lister samt lykthöljen är i gott skick. Interiören är också i bra skick, och innertaket är välbevarat. Motorn, som är modifierad och optimerad av Mels Garage, är i bra skick. Växellådan och drivlinan är också i acceptabelt skick. Bromsarna har renoverats under min tid, omkring 2022.

Senaste servicen genomfördes våren 2024. Bilen köptes i december 2019, då den servades av den tidigare ägaren. Efter köpet har den blivit servad varje år. Den senaste besiktningen ägde rum den 11 april 2023.

Vi presenterar stolt en lätt modifierad Ford Escort som kombinerar klassisk charm med modern prestanda. Denna bil är i utmärkt skick och är perfekt för både vardagligt bruk och entusiastiska körningar. Karossen är välvårdad och har en slät lack med djup glans. De eleganta linjerna på Escorten framhäver dess tidlösa design. Den har även fått en uppfräschning med stiliga fälgar som ger en sportig look. Det finns inga större repor eller rost, vilket gör att bilen verkligen sticker ut på vägen.

Exteriör (76 bilder)

Interiör (43 bilder)

Mekanik (23 bilder)