1972 Alfa Romeo 2000 GTV
Denna svensksålda Alfa Romeo 2000 GTV från 1972 har en fascinerande historia. Den tidigare ägaren köpte bilen som sin allra första för ungefär 35 år sedan, och under dessa år har den genomgått flera olika förvandlingar – från en originalbil till en pendlingsbil och till och med en banbil. För cirka 15 år sedan beslutade han sig för att renovera bilen till ett gott bruksskick. Som det ofta går med sådana projekt, eskalerade det och utvecklades till en omfattande renovering som pågick i hela 15 år, och som avslutades först 2022.
Motorn är nu en 2.0L Twin Spark. Den genomgicks grundligt vid installationen och konverterades till digital tändning men med förgasare. Trots att motorn är relativt original, lämnar den idag cirka 160 hk. Med nya kamaxlar kan man enkelt få upp effekten till runt 200 hk. Ursprungligen var motorn en insprutningsmotor, men den har nu konverterats till dubbla Weber 45-förgasare från Alfaholics. Dessutom har stötdämparna uppgraderats till Gula Koni med sänkfjädrar för en mer responsiv och sportig körupplevelse.
Uppgraderingar och specifikation
- Alfa 75 TS 2.0 motor
- Alfaholics Weber-45 förgasar-konvertering
- Alfaholics 15” GTA-fälgar
- Alfaholics rostfritt grenrör
- Alfaholics 2.5” avgassystem 2,5"
- Gula KONI-stötdämpare med sänkningsfjädrar
- MOMO sportratt
- Sparco sportstol (original medföljer)
- Alfaholics komplett matt-sats
- Baksäte och passagerarstol omklädda med Alfaholics vinylklädsel
Bilen är i fantastiskt skick och karossen har genomgått en totalrenovering. Den har blivit professionellt omlackerad, och de rostfria kofångarna fram och bak har tagits bort, dessa finns kvar i gott skick utan skador. Bilen har varit plåtren och nedplockad i sin helhet, ståendes på ett rotisseri under renoveringen. Denna minutiösa renovering har pågått i 15 år, och under denna tid har nya lister installerats, bilen har rostskyddsbehandlats undertill, och enligt säljaren finns ingen rost. Endast minimala imperfektioner syns vid ena hjulhuset, och inga andra skador har noterats. Vindrutan har ett litet stenskott på cirka 2 cm samt några mindre repor. Krom, lister och lyktglas är i mycket bra skick, och däcken samt de specialbeställda lättmetallfälgarna från Alfaholics är i nyskick.
Interiören är i mycket gott skick, med helt nya mattor och dörrsidor från Alfaholics. Sätena har blivit omklädda av Alfaholics, dock har förarstolen bytts ut mot en äldre, sliten skalstol för att bättre matcha bilens kurvtagningsförmåga och prestanda. Den ursprungliga förarstolen finns kvar, men är ej omklädd. Ett nytt läderöverdrag från Alfaholics medföljer, men det har en spricka som behöver lagas. Instrumentbrädan är fri från torrsprickor och knapparna visar minimalt slitage. Överlag är hela interiören i princip ny. Hastighetsmätaren visar något för mycket, den ursprungliga varvräknaren är urkopplad, och radion är också urkopplad eftersom högtalare saknas. En digital varvräknare är monterad men behöver justeras. Värme, lampor, vindrutetorkare och andra funktioner fungerar som de ska.
Motorn är optimerad och går perfekt, med nya förgasare och justerad tändning. Växellådan och drivlinan är i bra skick, men det finns ett sedvanligt, mycket litet oljeläckage vid växellådan, troligtvis vid vevaxelpackningen. Det förekommer ibland minimalt skrap på första och andra växeln vid låg fart och slarvig växling, detta sker sällan men kan indikera begynnande slitage på synkringar vilket är en relativt enkel åtgärd för en mekaniker. Säljaren uppger att bilen brukats dagligen hela sommaren både långa och korta turer utan att detta förvärrats och det påverkar inte körningen. Bromsarna är mycket bra och genomgicks våren 2024.
Professionell service utförd av Katrineholms Bilteknik. Under vintern 2023/24 har bilen genomgått omfattande förbättringar till en kostnad av cirka 70 000 kr, vilket har resulterat i ett fordon i absolut toppskick. Utfört arbete inkluderar:
- Fullständig oljeservice för motor och växellåda
- Justering av tändning och förgasare
- Genomgång av elsystem
- Byte av samtliga hjullager
- Installation av säkerhetsbälten
- Noggrann hjulinställning och optimering av hjulvinklar för förbättrad väghållning
- Bilen är nu besiktningsbefriad och i perfekt skick, redo för nya äventyr.
Säljaren, som har ägt närmare 100 bilar, kan utan tvekan säga att denna bil har gett mest glädje och uppskattning hos alla man möter. Med en vikt på under 1000kg och en motor på 160 hk är den redan idag en snabb och responsiv bil med stor utvecklingspotential för den som vill ta den till nästa nivå.
Väghållningen är fenomenal, och körupplevelsen är så analog och belönande som man kan önska sig. Du kan välja att köra den precis som den är och njuta av varje sekund, eller så kan du installera nya vassare kammar och på riktigt utmana modernare Porschar och sportbilar!