1969 1969 PORSCHE COUPÉ 911 T
Svensksåld Porsche 911T från 1969 som haft samma brukare sedan 1987. Bilen lackerades om på 90-talet och lacken är idag i ett fint skick. 2015 renoverades motor, drivlina och växellåda. Bilen är nyservad, har tillhörande servicebok med data från 96 och framåt. Ett mycket trevligt exemplar av urmodellen med väldokumenterad historik!
Utrustad med 2-liters boxersexa på ca. 110hk/160nm kopplad till 4-växlad manuell låda och bakhjulsdrift. Prestandasiffror bjuder på en 0-100km/h-sprint på 10 sekunder och en toppfart på mer än tillräckliga 200km/h!
Karossen beskrivs som hel och fin samt rostfri. Lacken är i ett gott skick för sin ålder och med lättare bruksslitage, typ ifyllda stenskott samt lättare slitage på krom i fronten. Bilen gör ett mycket gott helhetsintryck. Det har tidigare utförts svetsningar på underredet. Glasrutorna beskrivs som hela och fina. Krom, lister, lyktglas och emblem är i gott skick för sin ålder. De klassiska FUCHS-fälgarna har lättare färgsläpp och däckmönster mäter ca. 7mm.
Interiören är i ett fint skick och ger ett gott intryck. Stolsmaterialet är utan direkt slitage men det finns en liten skada på förarstolens sida av sittdynan. Instrumentpanelen och kluster är i fint skick för sin ålder. Dörrpaneler och instegslister likaså. Ratt och växelspaksknopp har lättare patina från åren som gått. Innertaket är utan anmärkning. Alla funktioner och elektronik i kupén fungerar som tänkt.
Motor, växellåda och drivlina har renoverats 2015 och är idag i ett bra skick. Bromsarna beskrivs vara utan anmärkning. Mekaniskt fungerar allting som det ska.
2023 servades bilen av Perrys Motor i Strömsholm. Servicebok finns från 96 och framåt. Senaste besiktning utfördes 2020 och bilen är besiktningsbefriad.
Porsche 911T från 1969 som ger ett mycket fint helhetsintryck. Stort plus för renoverad motor och att bilen haft samma ägare sedan 1987. Ett mycket bra exemplar för den som söker en 911 urmodell.