1966 Mercedes-Benz 250s

Johnny0230
Stockholms kommun

Svensksåld Mercedes-Benz 250 S

Denna tidlösa klassiker har haft fyra tidigare ägare och är i ett bruksskick som kräver viss uppfräschning för att återfå sin fulla funktionalitet. En fantastisk möjlighet för den händige att sätta sin egen prägel på bilen, eller för en samlare som uppskattar dess unika historia. Ta chansen att förvärva denna eleganta bil!

Bilen är i ett okej bruksskick med viss rost vid dörrarnas underkant, men utan bucklor eller allvarligare repor på karossen. Den har genomgått omlackering under sin livstid och glasrutorna runtom är i fint skick. Kromdetaljerna är också välbevarade.

Det finns skavanker på fälgarna, men däcken är nya, endast två år gamla. Interiören är i utmärkt skick, hel och snygg. Enligt säljaren fungerar all elektronik i bilen. Motorn låter bra, men förgasarna behöver renoveras då en av dem flödar, vilket gör bilen obrukbar för tillfället.

Växelspaken sitter löst och gör det svårt att växla, men växellådan fungerar om spaken åtgärdas. Fram har bromsklossar bytts och bak är bromsbackarna nya. Bilen har dessutom fått nya bromsar, avgasrör och däck. Amerikanska lyktor ingår i köpet.

Bilen är ej besiktigad.

Nu har du chansen att förvärva en svensksåld Mercedes-Benz 250 S som är i helt okej bruksskick. Bilen är ett klassiskt exempel på tysk ingenjörskonst och har en tidlös design som fortfarande fångar blickar idag.

För att den ska komma ut på vägarna igen krävs lite ompyssling och kärlek. Med några justeringar och en översyn kan denna eleganta bil bli din trogna följeslagare på vägarna.

Exteriör (60 bilder)

Interiör (27 bilder)

Mekanik (22 bilder)