1966 Mercedes-Benz 230 SL

wolf
Karlstad

Svensksåld Mercedes-Benz 230 SL från 1966 med 26 634 km på mätaren (miltalet kan ej garanteras). Bilen har haft 11 ägare och nuvarande ägare har haft den sedan mitten av 70-talet. En avstannad motorrumsrenovering återstår, men i övrigt är bilen i mycket gott skick med tanke på sin ålder. Observera att bilen inte har originalfälgar. Se bilder för att få en uppskattning av skicket.

Kaross: Generellt bra skick. Karossen har inga större bucklor eller allvarliga repor. Framskärmarna är bytta, sidolistorna är ej original men originalen finns. Alla gummilister är utbytta. Observera att yttre lister vid insteget, där gummimattan sitter, saknas. Ett litet rostangrepp (ca 1 kvadratcentimeter) finns under vänster strålkastare. Lacken är i bra skick med några mindre prickar, som kan bedömas på bilderna. Bilen var nylackad vid köpet och lacken har inte förseglats eller genomgått rekond.

Glas: Generellt bra skick. Det finns dock en antydan till en sorts skrynklighet i de nedre hörnvinklarna.

Krom: Kromet är i bra skick, förutom listen som förbinder baklyktorna där det finns ett kromsläpp. Detta kan ses på bilderna.

Fälgar: Originalfälgarna har aldrig monterats på bilen. Det sitter för närvarande gamla vinterdäck på fälgarna, som behöver blästras och lackas. Fälgarna passar både "hundskålarna" och de heltäckande navkapslarna. Bilen står för tillfället på temporära fälgar som inte är original.

Interiör: Generellt bra skick. Mattorna är ej original och bör bytas. Dörrpanelerna är inte original och det finns en liten skada på vänster dörrhandtag. Förarsitsen har en liten reva i skinnet (8-10 mm) vid vinkeln mellan sits och ryggstöd. Det finns också en liten skada på klädseln på förarsidans dörrhandtag. Yttre listen som täcker gummimattan vid insteget saknas på båda sidor.

Hardtoppen har en liten reva (ca 10 mm) samt har gulnat längst ner vid bakrutan.

Reflektorerna till dimljusen fram saknas.

Motor och drivlina: Skicket på motorn, växellådan och drivlinan är bra. Bilen har stått ett tag men ägaren vill minnas att olje- och filterbyte samt rundsmörjning genomfördes nyligen.

Tyvärr gick en omfattande pärm med dokumentation förlorad vid en flytt. Den senaste godkända besiktningen är daterad den 9 maj 1983.

En svensksåld Mercedes-Benz 230 SL som söker en ny ägare. Denna klassiska bil har stått stilla under många år och behöver nu lite kärlek och omsorg för att återställas till sitt forna skick. Med sitt eleganta utseende och tidlösa design är denna 230 SL en fantastisk kandidat för den entusiast som är redo att ge den den uppmärksamhet och vård den förtjänar.

Om du är en bilälskare som uppskattar den unika kombinationen av historisk charm och framtida potential, är detta en möjlighet att förvärva en ikonisk modell och återställa den till sitt bästa skick.

Exteriör (58 bilder)

Interiör (52 bilder)

Mekanik (9 bilder)

Övrigt (10 bilder)