1966 Ford Mustang Convertible
Nu har du chansen att äga en tidlös klassiker! Denna vackra 1966 Ford Mustang Convertible blev importerad från USA till Sverige år 2005 och har sedan dess haft endast fyra ägare här. Bilen är i ett fint bruksskick och erbjuder en perfekt kombination av stil och prestanda.
Denna Mustang är utrustad med en 4.7 liters V8-motor och en smidig 3-växlad automatlåda, vilket ger en både kraftfull och njutbar körupplevelse. Den har blivit väl omhändertagen genom åren och är i ett skick som gör den perfekt både för entusiasten som vill ha en körbar klassiker och för den som söker en bil att ställa i samlingen.
- Omonterat Rally Pac (begagnat)
- Lasträcke på bagageluckan.
Säljaren beskriver det allmänna skicket på karossen som hyggligt. Det finns ett par skavanker på bilen; se bilderna för en mer detaljerad översikt. Lacken är original och har inte renoverats. Glasen runt bilen är i gott skick, likaså kromdetaljer, lister och lyktglas. Fälgarna är utan skador, och däcken är endast ett år gamla. Interiören är i bra skick utan några skador på stolarna. Motorn är i bra skick och fungerar väl. Växellådan och drivlinan är i okej skick, och bromsarna är enligt säljaren i bra skick och fungerar effektivt.
Olja och filter har bytts årligen. Senast godkända besiktning var den 9 juni 2017, och bilen är nu slutbesiktigad.
1966 Ford Mustang Convertible med 4.7 liter V8-motor, i ett bra bruksskick. Denna ikoniska amerikanska klassiker kombinerar stil och prestanda på ett fantastiskt sätt. Med sin 4.7 liters V8-motor erbjuder bilen en livlig och engagerande körupplevelse, medan den eleganta cabriolet-karossen ger en öppen och fri känsla på vägen. Bilen har underhållits noggrant och är i bra skick både mekaniskt och kosmetiskt. Det är ett utmärkt val för dem som söker en pålitlig och stilfull klassiker, perfekt för både vardagskörning och bilträffar.