1965 Ford Mustang
1965 Ford Mustang 289 V8 – Klassisk Kalifornienbil
Nu har du chansen att äga en riktig ikon, en vacker 1965 Ford Mustang importerad från USA till Sverige år 2016. Bilen har endast haft en ägare här i Sverige och tidigare varit en välvårdad Kalifornienbil med ett fantastiskt klimat för att bevara klassiska bilar.
Den sista ägaren i USA, en passionerad bilentusiast, genomförde en hobbyrenovering för att bibehålla Mustangen i gott skick som en "driver". Detta innebär att den inte har genomgått en fullständig proffsrenovering, men den ser mycket bra ut och är i körbart skick. Bilen ger ett fint visuellt intryck och är ett utmärkt val för den som vill njuta av den direkt, eller vidareutveckla den till sitt eget drömprojekt.
Under huven hittar du en kraftfull 289 V8-motor som går som den ska, kombinerad med en C4-automatlåda som växlar mjukt och korrekt. Denna klassiker levererar den äkta muskelbilskänslan som Ford Mustang är känd för.
Det här är en bil som inte bara erbjuder stil och historia, utan också en körglädje som bara en äkta amerikansk V8 kan ge. Perfekt för den som uppskattar tidlösa bilar med karaktär!
Bilen är utrustad med AC, där kompressorn saknas men innedelen med fläkt är på plats. Den har också en "Pony"-inredning, som ger ett klassiskt och stilrent utseende.
Bilen ger ett bra helhetsintryck utan bucklor eller rost. Lacken är inte professionellt utförd, utan typisk för vad som ofta kommer från USA. Det finns dock en mindre buckla längst bak på vänster bakskärm samt en lättare skada på samma plats. Under min ägo byttes motorhuven efter att den flög upp under körning. Enligt tidigare ägare ska det inte finnas rost på karossen, men det finns bubblor på höger framskärm. Dessa bubblor beror på värmeskador från en batteriladdare, och inte på rost. Kofångarna är nya, installerade av förra ägaren, och flera emblem har också bytts ut.
Fälgkapslarna har några kantrepor. Däcken är i okej skick, förutom lite snedslitna fram på grund av behovet av hjulinställning. Interiören är i okej skick, men det kan vara bra att byta vänster dörrsida invändigt då dörrhandtaget är slitet. Baksätets ryggstöd behöver nya fästen eller clips behöver ändras till framstolarnas bakstycken behöver nya fästen eller clips. Innertaket hänger något, men det är fortfarande acceptabelt i sitt nuvarande skick. Ratten är något sliten, och AC-kompressorn saknas.
Det finns en stereo med möjlighet att streama från telefonen samt en mindre aktiv bas i bagageutrymmet och 6x9-högtalare i hatthyllan. Motorn är i gott skick med nygenomgången förgasare, justerad tändning och ventiler. Det börjar bli dags för ett oljebyte och byte av filter. Växellåda och drivlina fungerar som de ska. Bromsarna fungerar, men bör ses över framöver. Under min ägo har bromsarna endast fått en översyn för fem år sedan, men bilen har inte rullat mer än 500 km per år sedan dess.
Olja och filter byttes för ett år sedan och bilen har gått cirka 500 km sedan dess. Tändstiften behöver bytas.
Det finns inga besiktningsprotokoll, men bilen besiktigades 2016 och är nu godkänd för all framtid.
En ikonisk Ford Mustang i bra skick, men som behöver lite kärlek för att nå sin fulla potential. Den här klassikern är en perfekt utgångspunkt för den som vill ge den ett nytt liv och sätta sin personliga prägel på en tidlös bilmodell. Motorn går jämnt och karossen har god grund, men med några estetiska justeringar och lite mekanisk omtanke kommer den här Mustangen snart att vara redo för vägarna igen – en pålitlig och stilfull följeslagare på framtida äventyr. Ge den chansen att fortsätta sin resa och bli en del av din bilsamling.