1962 Ford Galaxie 500 XL Sunliner

1962Fordgalaxie500
Sala kommun

Här har vi en otroligt välbevarad Ford Galaxie 500 XL Sunliner som importerades från USA till Sverige 2015. Denna klassiska skönhet har haft endast en ägare i USA och två ägare i Sverige, vilket är en ovanlig och eftertraktad historik för en bil av denna kaliber.

Ford Galaxie 500 XL Sunliner är en av de mest ikoniska cabrioleterna från 1960-talet och står för tidlös elegans och kraftfull prestanda. Med sin stilrena design, imponerande V8-motor och bekväma interiör är detta en bil som drar blickarna till sig oavsett var den visas upp.

Sedan sin ankomst till Sverige har bilen vårdats omsorgsfullt och är i ett mycket fint skick både in- och utvändigt. Detta är ett ypperligt tillfälle att förvärva en riktig klassiker som inte bara erbjuder fantastiska köregenskaper, utan även är en investering som fortsätter öka i värde med åren. Perfekt för den som uppskattar amerikansk bilkultur och vill uppleva den i sin allra finaste form.

Ett unikt tillfälle för entusiasten att äga en Ford Galaxie 500 XL Sunliner – en bil som utstrålar karaktär och historia!

Bilen beskrivs av säljaren som i mycket gott skick. Karossen bedöms vara fri från större bucklor eller repor, och den ska enligt säljaren vara rostfri. Lacken är i bra skick och glaset runt om bilen beskrivs vara utan anmärkning. Kromet har börjat bli lite matt på vissa ställen, men fälgarna är oskadade och däcken är som nya.

Interiören är i mycket fint skick, utan några synliga skador på stolarna. Instrumentpanelen beskrivs som välbevarad, och innertaket är helt och fräscht. Både ratt och reglage är i bra skick, och originalratten medföljer.

Motorn är i gott skick, även om automat-choken kan tveka lite när bilen är kall. Den trestegade automatlådan, med en ny variator, växlar smidigt. Bromsarna fungerar bra, och nya belägg installerades för några år sedan. Bilen har originaltrummor runt om.

  1. I juni 2024 servades bilen hos Brinkens Garage. Även om serviceboken saknas, har den årligen servats privat med regelbundna byten av filter och olja. Bilen har varit besiktningsbefriad sedan 2015.

En fantastiskt fin och stilren Ford Galaxie, redo att ta dig på nya äventyr. Med sin ikoniska design och tidlösa charm, erbjuder denna bil inte bara en nostalgisk känsla utan även körglädje för alla bilentusiaster. Den är i mycket bra skick och står redo att ge nästa ägare oförglömliga resor på öppna vägar. Om du söker en bil som kombinerar klassisk elegans med kraft och karaktär, då är denna Ford Galaxie det perfekta valet för dig. Missa inte chansen att äga ett riktigt samlarobjekt!

Exteriör (40 bilder)

Interiör (38 bilder)

Mekanik (11 bilder)

Dokumentation (7 bilder)

Övrigt (6 bilder)