1959 Cadillac Coupe de Ville

Salme1939
Uddevalla

Denna 1959 Cadillac Coupé de Ville är en imponerande klassiker som importerades från USA till Sverige. Den har haft fem tidigare ägare i Sverige och har noggrant och vackert renoverats till sitt ursprungliga skick, vilket gör den till ett riktigt mästerverk för bilentusiaster. Med sitt distinkta, stiliga utseende och alla de detaljer som gör Cadillac så ikonisk, erbjuder denna bil en fantastisk körupplevelse.

Den är i mycket gott skick och har genomgått en omfattande restaurering, där varje detalj noggrant bevarats för att säkerställa att bilen behåller sin originalitet. Interiören är i fantastiskt skick med läderklädsel och detaljer som för tankarna till en svunnen era av bilbyggande när design, elegans och komfort gick hand i hand. Även exteriören har genomgått en noggrann omvårdnad, och den glänsande lacken ger bilen en elegant och sofistikerad look.

En bil som denna är inte bara en fantastisk samlarobjekt, utan också en bil som ger ägaren möjlighet att uppleva en bit av amerikansk bilhistorik. Den är perfekt för den som söker något mer än bara ett fordon – det är ett stycke historia på fyra hjul.

Karossen beskrivs av säljaren som mycket fin, utan några större bucklor eller repor. Självklart finns det några skavanker, vilket är vanligt på äldre bilar, men dessa är synliga på bilderna för en mer exakt uppfattning om skicket. Lacken är i exceptionellt bra skick med tanke på bilens ålder och har endast lackerats en gång, till originalfärgen. Glasrutorna runt om är i mycket fint skick, och krom, lister samt lyktglas är också välbehållna utan skador. Fälgarna är i utmärkt skick och har inga skador, medan de nya däcken med vit sida ger ett extra lyft.

Den originalinredning är i mycket fint skick, utan några skador på stolar eller instrumentpanel. Ratt, reglage och knappar är i utmärkt skick och fungerar som de ska. All elektronik i bilen fungerar felfritt, och stereosystemet har blivit uppgraderat för bättre ljudkvalitet. Motor, växellåda och drivlina har genomgått en fullständig renovering och är i toppskick. Bromsarna är utan anmärkning och fungerar som de ska.

Olja och filter har nyligen bytts. En hög med kvitton finns till hands. Senast besiktigad 2023 utan anmärkning.

En mycket fin och renoverad Cadillac Coupe De Ville, som har fått nytt liv och är redo för många nya äventyr. Denna klassiska bil har genomgått en noggrant utförd renovering och är nu i toppskick, både vad gäller motorprestanda och kaross. Den glänsande lacken, den stiliga inredningen och den tidstypiska designen gör den till en perfekt kombination av elegans och kraft. Nu står den redo för att ta sina nya ägare på oförglömliga körningar, där varje väg känns som en resa genom historien.

Exteriör (52 bilder)

Interiör (37 bilder)

Mekanik (27 bilder)

Dokumentation (2 bilder)