1956 MG MGA 1500

AndersR
Stockholms kommun

Svensksåld MG MGA 1500 med endast 64 063 km på mätaren. Detta är den sjunde äldsta kända MGA i Sverige, första gången registrerad den 14 april 1956 i Stockholm. Bilen har en gedigen tävlingshistoria med deltagande i Gärdesloppet under hela 11 år, där den bland annat tog hem en totalvinst 2016. Pokalen från vinsten kan inkluderas i köpet. Bilen är i mycket fint skick och erbjuder en unik kombination av historia och körglädje. Bil och motor har "matching numbers" vilket kan ses på bilderna.

Lack och kaross är i mycket gott skick, med ett mindre lacksläpp under höger framblinkers som har åtgärdats. Inga bucklor eller större repor finns. Bilen genomgick en helrenovering för över 20 år sedan, och fotodokumentation från renoveringen finns tillgänglig. Enligt säljaren ska ingen rost finnas, och glaset runt bilen är i gott skick. Kromdetaljer och lyktglas är också i fint skick, och fälgarna är skadefria. Däcken har 6 mm mönsterdjup kvar.

Interiören är i mycket fint skick, med en cab som är i godtagbart skick. Ratt, reglage och knappar är välbevarade och fungerar som de ska. En voltmätare har installerats för övervakning av elsystemet. Motorn går bra och är i gott skick, med ett spinnon-oljefilter monterat. Växellåda och drivlina är i bra skick, men synkroniseringen på tvåans växel fungerar dåligt, vilket gör att växling bör ske vid låga varv. Tre av de fyra slavcylindrarna har bytts ut under de senaste fem åren.

Kontinuerligt underhåll och reparationer de senaste 20 åren, inklusive:

  1. Hjulcylindrar
  2. Batteri
  3. Spinnon oljefilter
  4. Ny kylare
  5. Bakre fjädring
  6. Renoverade förgasare

Samtliga fakturor från de senaste 20 åren finns tillgängliga.

Senaste godkända besiktning genomfördes den 27 juli 2016 utan anmärkning. Alla besiktningsprotokoll från 1994 och framåt finns bevarade.

MG MGA 1500 – Klassisk brittisk sportbil i toppskick

Nu finns chansen att förvärva en MG MGA 1500 i ett enastående skick. Detta är en tidlös brittisk sportbil som inte bara fångar blicken med sin eleganta design, utan även levererar en körupplevelse som är lika charmig som den är engagerande. MGA 1500, som introducerades under 1950-talet, är en bil som fortsätter att fascinera och uppskattas av bilentusiaster och samlare världen över.

Denna specifika MGA 1500 har genomgått noggrant underhåll och är i ett skick som få exemplar på marknaden kan mäta sig med. Med sin långa, svepande kaross, låga profil och klassiska brittiska design har bilen en aura av tidlös elegans. Den öppna cockpiten ger en känsla av närhet till vägen som påminner om de glansdagar då sportbilar handlade om rå körglädje och känslan av frihet.

Under huven finner vi den robusta 1500 cc-motorn som ger en smidig och responsiv körupplevelse, med precis lagom mycket kraft för att njuta av slingrande landsvägar eller en behaglig tur genom staden. Bilen är ett perfekt exempel på brittisk ingenjörskonst och levererar en upplevelse som känns lika autentisk idag som den gjorde för över 60 år sedan.

Om du söker en klassisk sportbil med karaktär, historia och en outtömlig charm, är denna MGA 1500 ett fynd som inte bör missas. Ett tidlöst mästerverk som erbjuder både nostalgisk estetik och ren körglädje för den moderna samlaren.

Exteriör (66 bilder)

Interiör (23 bilder)

Mekanik (26 bilder)

Övrigt (10 bilder)