1955 Volkswagen Beetle 1200
Den här svensksålda Volkswagen Beetle Typ 1 från 1955 bär på en fascinerande historia och är ett sällsynt fynd för alla bilentusiaster. Med endast två ägare som är släkt med varandra har bilen vårdats genom generationer och är en unik tidskapsel från 1950-talet. Bilen registrerades ursprungligen den 28 april 1955 på Uppsala slott, enligt originalhandlingarna, vilket ytterligare bidrar till dess historiska värde.
Denna Volkswagen Beetle Typ 1 från 1955 är i bruksskick och har visats stor omsorg under åren. Framskärmarna byttes för cirka 30 år sedan, och karossens lack är i bruksskick, vilket speglar dess ålder med karaktäristiska spår av tidens gång. Glaset runt om bilen är i gott skick, dock med några mindre repor orsakade av vindrutetorkarna, vars gummiblad är slitna.
Fälgarna är utan några skador, och däcken är godkända för körning, men det finns sprickbildning i gummit som indikerar att en uppgradering kan behövas för framtida bruk. Interiören är överlag välbevarad och i gott skick, med endast mindre missfärgningar på tygklädseln och några sprickor i två sömmar på det högra sätet.
Säljaren beskriver motor och drivlina som fullt funktionella och i bruksskick. Bromsbackarna byttes för 20 år sedan, och lamellerna förnyades för cirka 10 år sedan, vilket säkerställer att bilen fortsatt fungerar som den ska på vägarna.
Bilen har kontinuerligt servats genom åren med hjälp av kunniga vänner, vilket har bidragit till att hålla den i gott bruksskick. Den har varit regelbundet besiktigad och har blivit godkänd varje gång under hela ägarens innehav, vilket är ett starkt bevis på dess pålitlighet och funktion.
Denna Volkswagen Beetle från 1955 är ett enastående exempel på tidlös design och ingenjörskonst. Med endast två ägare under hela sin livstid – och ägarna släkt med varandra – har bilen bevarats med omsorg och respekt för dess historia. En stor del av bilen är fortfarande i originalskick, vilket gör den till en äkta tidskapsel som speglar Volkswagens folkbilsideal från mitten av 1900-talet.
Detta är en enastående chans att äga en bit bilhistoria. En Beetle från 1955, väl omhändertagen och i stort sett original, är en sällsynthet – och den här har en bakgrund som gör den ännu mer unik. Ett fantastiskt tillfälle för både samlare och bilentusiaster som söker en klassisk Volkswagen med själ och karaktär.