1938 Lincoln Zephyr Sedan V12

RetroFactory
Eskilstuna

Svensksåld Lincoln Zephyr Sedan V12 med endast 99 950 km på mätaren och tre tidigare ägare. Ett välkänt fordon i Ford- och Lincoln-kretsar världen över, med ett fåtal exemplar kvar. Bilen såldes ny i Karlstad 1938 och renoverades på 1970-talet av Rickard Johnsson.

Detta är ett stycke svensk motorhistoria. V12 Flathead-motorn har gått 4 000 km sedan totalrenoveringen, som genomfördes mellan 1974 och 1978. Enligt säljaren går bilen som en dröm på vägen.

Bilen genomgick en omfattande renovering mellan 1972 och 1978 och har sedan dess endast använts vid entusiastträffar runtom i Norden. Det finns några mindre rostfläckar och lacken har en vacker patina, precis som man kan förvänta sig av en välbevarad klassiker. De flesta skavanker är små, med den största repan på högra fotsteget. Under den högra bakdörren finns den mest påtagliga rosten, och bilder på detta finns tillgängliga.

Lacken har en något knottrig yta och det finns mindre repor. Glasrutorna är i mycket gott skick, och kromet samt listerna är välbevarade. Fälgarna är fria från skador och däcken är som nya, trots att de är 15 år gamla.

Interiören är fräsch och trivsam, utan skador på varken stolarna eller instrumentpanelen. Innertaket är i exceptionellt bra skick. All elektronik fungerar felfritt.

Motorn går fantastiskt bra och renoverades för endast 4000 km sedan. Drivlinan och växellådan är i mycket bra skick utan några som helst missljud. Även bromsarna är som nya och fung.erar utan anmärkning.

Oljor och filter bytta 2024

Lincoln Zephyr Sedan V12 från 1938 är en extremt ovanlig bil, med färre än 100 exemplar kvar i världen år 1999. Detta gör den till en eftertraktad samlarbil, särskilt när den är i mycket fint renoverat skick. Zephyrn betraktas som en ikon bland klassiska bilar och uppskattas av entusiaster för sin unika design, ingenjörskonst och historiska betydelse. Dess aerodynamiska linjer och banbrytande formgivning har haft stort inflytande på framtida bilmodeller och förblir en symbol för 1930-talets sofistikerade elegans.

Exteriör (49 bilder)

Interiör (25 bilder)

Mekanik (13 bilder)

Dokumentation (4 bilder)