1934 CADILLAC 355 D IMPERIAL

melker3
Västerbotten

Denna Cadillac 355D Imperial från 1934 är ett mästerverk i både form och historia och har en imponerande bakgrund. Bilen beställdes ny av Broströmrederierna och ägdes av ingen mindre än Anna-Ida Broström, arvtagare till en av Sveriges mest betydelsefulla redarfamiljer. Under hennes ägo blev bilen ett välkänt inslag på Göteborgs gator och användes flitigt ända fram till 1950-talet. Efter det bytte bilen ägare ett flertal gånger, tills den till slut hamnade i ett sorgligt skick på en bilskrot.

När nuvarande ägare tog över bilen, var det knappt något kvar av dess forna glans. Men efter en omfattande och noggrann totalrenovering mellan 2006-2009 har bilen nu återställts till sitt ursprungliga skick. Varenda detalj, från motorn till de minsta kromdetaljerna, har varsamt restaurerats för att göra rättvisa åt denna klassiska ikon. Cadillacen representerar en epok då dessa bilar var symboler för makt och exklusivitet, och kördes uteslutande med anställd chaufför.

Bilen är försedd med en mellanruta mellan förarplatsen och baksätet för att ge passagerarna i baksätet en privat och lyxig upplevelse. Framstolarna är klädda i elegant läder, vilket reflekterar chaufförens arbetsplats, medan det rymliga baksätet och de diskreta extrasätena är omsorgsfullt klädda i mjukt tyg för att ge passagerarna maximal komfort. Cadillacens lyxiga interiör kombinerat med dess imponerande yttre linjer gör den till ett unikt samlarobjekt och ett beundransvärt stycke svensk bilhistoria.

Karossen beskrivs av säljaren som mycket bra; inga bucklor eller djupare repor finns, och ingen rost enligt säljaren. Bilen har nyligen omlackerats och har endast körts cirka 1000 km efter det, utan repor på glas runtom. Kromdetaljer, lister och lyktglas är i mycket gott skick, och fälgarna är oskadade. Däcken ser bra ut men har några år på nacken.

Interiören är i mycket bra skick – stolarna är oskadade, innertaket är fint, och ratten, reglagen och knapparna är välbevarade. Motorn beskrivs som väl fungerande, likaså växellådan. Bromsarna är också i gott skick.

Bilen har hållits i gott skick av nuvarande ägare och har löpande servats och underhållits. Det finns inga officiella protokoll, förutom de från AB Svensk Bilprovning. På grund av bilens ålder finns det ingen servicebok. Nuvarande ägare har skött all service och underhåll själv. Den senaste godkända besiktningen utfördes den 13 maj 2009.

En fantastisk Cadillac 355 D Imperial i ett mycket fint renoverat skick! Denna eleganta bil är inte bara ett stiligt fordon, utan har också en intressant historia. Nuvarande ägare hade den stora äran att skjutsa Kung Carl XVI Gustaf och Drottning Silvia under deras statsbesök i Lycksele år 2013.

Bilen har varit med på flera bilutställningar och har erhållit många priser, vilket vittnar om dess enastående kvalitet och charm. Den är en riktig samlarbil som kommer att imponera på både bilentusiaster och de som uppskattar klassisk design.

Denna Cadillac 355 D Imperial är i otroligt fint skick och erbjuder en unik möjlighet för den som söker en bil med både historia och stil. Se bilderna för att få en uppskattning av dess eleganta linjer och imponerande detaljer.

Exteriör (63 bilder)

Interiör (32 bilder)

Mekanik (14 bilder)

Dokumentation (1 bilder)

Övrigt (2 bilder)