1960 Volvo P210 Duett

Drejan
Fjärås

En svensksåld Volvo P210 Duett från 1960 med endast två ägare enligt Transportstyrelsen. Nuvarnade ägare har många minnen tillsammas med sin morfar som var tidigare ägare på bilen. Morfar har dock berättat att det troligtvis var en eller två ägare innan honom på bilen, trots vad registret säger. Nuvarnades ägares morfar körde bilen fram tills han var närmre 90 år gammal. Morfar lovade att "pojken en gång skulle få ärva bilen", och så blev det också. Nuvarande ägare sitter på många minnen från morfars blåklädda ägo, bland annat de konstanta 70km/h trots vägsträcka eller underlag, de dammiga säckarna med säd som kastades in i bagaget efter att de hämtats vid den lokala kvarnen och de få högtidstillfällena morfar blossade på en cigarr samtidigt som han lovade dyrt och heligt att han bara drog munbloss! Nuvarande ägare har ej fått möjlighet att renovera sin morfars bil efter önskemål och därför söker den nu en ny ägare. Nuvarande mätarställning står på 49075km men kan ej garanteras då mätarställning stått stilla ett par år.

  • Volvo P210 Duett från 1960 som ärvts från morfar
  • Perfekt utgångsprojekt för originalrenovering
  • Senast besiktgad på 90-talet

Utrustad med 1.6-liters fyra B16A på ca. 60hk/110nm kopplad till 3-växlad manuell låda.

Bilen har stått avställd flera år men startar och går och har genom åren samlat på sig en god mängd patina. Senaste besiktning utfördes 1996. Någon gång under 90-talet rostlagades bilen och fick i samma veva ny klädsel på stolarna. Idag startar bilen och går men kommer behöva ses över innan besktning bokas. Nuvarande ägare beskriver att det finns rost på karossen, bland annat i gångjärn och diverse lackblåsor samt i nederkant. Fönsterrutor beskrivs vara i bra skick. Krom har rost på sig. Plåtfälgarna har däck från 90-talet monterade. De håller luften och kan köras på men bör inte brukas i vardagen. För att bilda er en uppfattning om skicket, titta gärna igenom alla foton på objektet.

Interiören har slitage på sig, bland annat mössäten textil och generellt slitage. Sittytor har dock klarat sig relativt väl men är även fläckiga. Det finns hål i textilen på golvet vid högra framsätet. Innertaket har hål och fläckar, men sitter där det ska. Ratt, knappar och reglage har normalt ålderslitage men klarat sig bra.

Mekaniskt är bilen i skick som övrigt. Den startar och går, men behöver ibland lite startgas. Den kan fungera som rullande projekt men bör absolut ses över. Bilen servades i saklig ordning under sina tidigare år men har nu stått sedan 90-talet.

Ett perfekt rullande projekt för dig som tycker om att skruva och renovera. Med lite kärlek på allt det mekaniska kan man få en fin originalbil med patina från alla åren den tjänstgjort som trotjänare i familjen!

Exteriör (70 bilder)

Interiör (88 bilder)

Mekanik (42 bilder)