1958 Morris Minor 1000 2-door

bonden20
Axvall

Svensksåld Morris Minor 1000 2-door från 1958 fyra ägare enligt bilregistret. Bilen kommer i ett mycket bra bruksskick och en charmig äldre portfölj medföljer med diverse äldre handlingar. Perfekt för dig som söker en sen 50-talare att glida runt i!

  • Morris Minor 1000 i mycket bra bruksskick
  • Endast 4 ägare
  • Redo att avnjuta sommaren i!

Utrustad med en fyrcylindrig maskin på ca. 948cc kopplad till 4-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Det generella skicket på karossen beskrivs som mycket bra bruksskick. Det finn inga bucklor, dörruppslag eller värre repor som behöver ses över. Bilen beskrivs vara rostfri. Lacken beskrivs vara i ett bra bruksskick. Höger bakskärm, vänster framskärm och fronten är nylackerade. Fönsterdelar är i bra skick. Lister runt rutorna är torra men täta. Krom beskrivs som bra förutom på baklamporna. Fälgarna är fria från skador och kommer med ca. 5mm mönsterdjup på däcken.

Interiören beskrivs vara i mycket bra skick. Det röda materialet på sittytorna är fint och utan skador. Dörrsidor likaså. Mattor har mindre smuts men är fina. Sedvanligt skav och skador från in- och urklivningar är ej att tala om. En kupéfläkt har installerats på hatthyllan för att motverka imma på fönster. Innertak är fint och sitter där det ska. Ratt, reglage, knappar och instrumentpanel i gott skick. Alla funktioner i kupén fungerar som tänkt.

Motor beskrivs vara i bra skick. Koppling, växellåda och drivlina likaså. Bromsar beskrivs vara bra.

Titta gärna igenom alla foton på bilen för att bilda er en uppfattning om skicket. Frågor kan enklast ställas i frågefältet där ägaren själv besvarar dessa.

Bilen kommer med diverse äldre servicehistorik och annan dokumentation. Bromshuvudcylinder har nyligen bytts ut och framlampor av modell H4 är installerade. Senaste besiktning skedde 2018 och bilen är nu besiktningsbefriad för all framtid.

En perfekt 50-talare för dig som vill ut och njuta av sommaren i något annorlunda och roligt! Liten, billig och mycket charmig anglosax!

Exteriör (48 bilder)

Interiör (40 bilder)

Mekanik (20 bilder)