1992 Mazda RX-7 FC
Utrustad med Mazdas 1.3-liters wankelmotor, 13B ca. 200hk kopplad till femväxlad manuell låda och bakhjulsdrift.
Interiören i ett OK bruksskick. Förarstolen är torr i skinnet och saknar en del färg, samt har spruckit vid nackstödet. Passagerarstolen i något bättre skick. Växelspak, ratt, knappar och reglage i normalt bruksskick. Diverse normalt slitage från in- och urklivningar finns. Instrumentpanel är hel och har inte borrats eller skadats.
Motorn beskrivs vara i bra skick. Ett nytt avgassystem från England har installerats. Bromsar beskrivs vara i bra skick. Mekaniskt fungerar bilen som tänkt. Senaste besiktning utfördes 2022 10 03.