1956 Ford Thunderbird
- Svensksåld Ford Thunderbird från 1956
- V8 med manuell växellåda
Denna Thunderbird kommer med 5.1-liters V8 på ca. 220hk/430nm kopplad till 3-växlad manuell låda.
Interiören är även den i ett bra bruksskick. Materialet på soffan är i fint skick men har en liten reva på förarsidan. En del smuts finns självklart i materialt, men kan säkert snyggas till. Dörrsidor i förhållandevis bra skick med åldersslitage. Passagerarsidans dörrsida har en reva i vinylen. Ratt, knappar och reglage i bra skick. Hardtop-innertaket sitter där det ska men har fläckar. Däremot är utsidan på hardtopen i fint bruksskick. Suffletten i bra bruksskick.
Motor beskrivs vara i bra skick. Växellåda och drivlina likaså, och bägge utan missljud. Kopplingen tar bra. Bromsar beskrivs vara i mycket bra skick. Mekaniskt fungerar bilen som den ska.