1997 Fiat Barchetta 1.8

Milos
Härnösand

Prisvärd sportbil utan tak för dig som söker något att avnjuta sommaren i! Fiat Barchetta från 1997 med knappa 159000km på mätaren. Bilen importerades 2005 och har sedan dess haft 9 ägare. Av registret går det att utröna att iallafall 4 av dessa varit ägare. Bilen kommer i ett fint bruksskick och är redo att avnjutas!

  • Prisvärd sport-cab, 1997 Fiat Barchetta
  • Bra bruksskick med ca. 159000km på mätaren
  • Snygg färgkombination, lackad i silver med röd skinninredning

Utrustad med 1.8-liters bensinfyra på ca. 130hk/165nm kopplad till femväxlad låda och framhjulsdrift. Prestandan är tillräcklig och bjuder på en 0-100km/h-sprint på under 9 sekunder och en toppfart på 200km/h. Alldeles tillräckligt, speciellt om man avnjuter bilen där den trivs som bäst, på små slingriga landsvägar!

Det generella skicket på karossen beskrivs som bra, men att småskador förekommer. Det finns bland annat mindre bula på motorhuv samt bakskärm, små lagade repor samt några sprickor på fronten och vid sidan av fronten och lagningar runt lyktor, skadad lack på bakre kofångaren, mindre gulning i cabbens plastruta med mera. Vänster framdörr är omlackerad och skiftning kan ses i ljuset. Trots skador i lack och diverse småbulor upplevs skicket som generellt bra. Fälgarna är i bra skick och med 8mm mönsterdjup på däcken.

Interiören har klarat sig väl genom åren med enbart normalt slitage. Förarstolen har sedvanlig torrhet i lädret men har ej spruckit eller gått sönder. En enkel uppsmörjning och omfärgning på sinaställen skulle ge ett väldigt fint helhetsintryck. Instrumentpanel, ratt och reglage är i normalt skick. Suffletten är i gott skick och utan skador.

Motor beskrivs av nuvarande ägare vara i bra skickj. Drivlina och växellåda likaså. Bromsar är bra och bromsslangar byttes inför senaste besiktningen. Under motorhuven är det rent och snyggt och all mekanik fungerar som det ska i fordonet.

Senaste besiktning utfördes 2023-08-28 med godkänt resultat. För ca. 20km sedan fick bilen olja och filter bytt, även tändstift, bränslepump, kamrem, multirem och kamaxelgivare.

En väldigt körglad och rolig cab som ger god underhållning och smidigt ägande för en prisvärd peng!

Exteriör (59 bilder)

Interiör (35 bilder)

Mekanik (11 bilder)

Dokumentation (4 bilder)